Řidičský průkaz ve Spojených arabských emirátech
Základní informace

Pokud plánujete zůstat po dlouhou dobu ve Spojených arabských emirátech kvůli práci nebo prodloužené dovolené, pak můžete najít spoustu výhod pro získání řidičského průkazu SAE. Jednou z výhod je, že se nebudete muset spoléhat na systém veřejné dopravy po celou dobu. Předpisy a pravidla pro řízení ve Spojených arabských emirátech a získání licence se mohou zdát náročné, zejména pro nově příchozí návštěvníky nebo expaty.

Nicméně, proces je docela jednoduchý, pokud jste si vědomi všech kroků a máte nejnovější právní informace týkající se skutečné licence ve Spojených arabských emirátech. Dobrou zprávou je, že mezinárodní řidičské průkazy konkrétních zemí lze snadno převést, jakmile budete připraveni.

Shromáždili jsme všechny základní informace týkající se požadavků, dokumentace, poplatků a nuancí, které je třeba mít na paměti při získávání řidičského průkazu ve Spojených arabských emirátech.

Přehled jízdy ve Spojených arabských emirátech.

První věc, kterou je třeba vědět, je, že jízda ve Spojených arabských emirátech je na pravé straně, což znamená, že řidič musí sedět na levé straně vozidla a na dvouproudé silnici bude řídit na pravé straně. Legálně musíte mít vždy řidičský průkaz, registrační kartu nebo údaje a Emirates ID. Kromě toho mějte na paměti následující rychlostní limity na silnicích Spojených arabských emirátů:

Obytné oblasti: 31 mph

Městské oblasti: 50 mph

Dálnice: 75 mph

Dalším bodem, který je třeba mít na paměti, je, že mobilní telefony jsou zakázány používat, pokud se nejedná o hands-free systém. Cestující i řidiči musí používat bezpečnostní pásy a děti mladší 10 let nesmí sedět na předním sedadle. Nejdůležitějším dopravním předpisem je samozřejmě to, že řízení pod vlivem alkoholu nebo pod vlivem alkoholu je absolutně zakázáno, bez ohledu na spotřebované množství. Kromě zaplacení pokuty mezi 20 000 AED - 30 000 AED (5 500 USD - 8 200 USD) můžete také ztratit řidičský průkaz na určitou dobu a strávit až 3 roky ve vězení.

Systém černých bodů

Když porušíte dopravní předpisy, trest se neomezuje pouze na pokutu. Společnost Emirates má systém černých bodů, kde můžete získat černé body za dopravní přestupky. Maximální povolený počet bodů na jednotlivce je 24. Jakmile je limit překročen, může vám být zakázáno řídit jakýkoli typ vozidla po dobu jednoho roku. Každému dopravnímu přestupku je přiřazen jiný počet bodů. Například pokud řídíte pod vlivem alkoholu, obdržíte okamžitě 24 bodů. Mezitím může rozptýlená jízda vést ke 4 dalším bodům. Černé body jsou platné po dobu 1 roku a poté jsou odstraněny ze systému a řidiči mohou mít opět čistý start.

Styl jízdy místních obyvatel Spojených arabských emirátů

Největší výzvou pro americké a evropské řidiče bude obecná úroveň dopravního chování. Navzdory přísným předpisům a poplatkům existuje mnoho místních obyvatel, kteří jezdí bez bezpečnostních pásů, rychlosti a používají své mobilní telefony. Mezi další problémy, které jsou běžné na silnicích Spojených arabských emirátů, patří podnik, zatáčení bez označení, jízda bez světel a mnoho dalších. Bez ohledu na to, jak jste naštvaní s ostatními řidiči, nepoužívejte k nim žádná gesta rukou, protože gesta mohou být vnímána jako hrubá. Ve Spojených arabských emirátech existují také tresty za nadávky nebo obscénní gesta rukou na veřejnosti.

Ceny benzínu

Od srpna 2021 jsou ceny benzínu následující:

Super 98: 2,58 AED (0,7 USD) za litr

Speciální nabídka 95: 2,47 AED (0,67 USD) za litr

Nafta: 2,45 AED (0,67 USD) za litr

 

Řidičské průkazy

Navzdory skutečnosti, že 7 emirátů je spojeno jako 1 země, podmínky pro získání dokumentů se v každém z nich liší. Proto se důrazně doporučuje získat řidičský průkaz v emirátu, kde vám bylo vydáno pobytové vízum, abyste se vyhnuli problémům. Musíte také mít na paměti, že bez ohledu na to, ze které země pocházíte nebo zda již máte řidičský průkaz, je při žádosti o řidičský průkaz ve Spojených arabských emirátech nutné mít Průkaz totožnosti Emirates.

Minimální věk pro řízení automobilu ve Spojených arabských emirátech je 18 let, je však možné podat žádost o licenci 6 měsíců před dosažením požadovaného věku. Pokud pracujete nebo trvale žijete v Emirátech, nemůžete k řízení sem použít řidičský průkaz své domovské země. Požadovaný věk pro pronájem automobilu ve Spojených arabských emirátech je 21.

Existuje několik faktorů, které je třeba vzít v úvahu při získávání řidičského průkazu SAE, včetně vaší domovské země a aktuálního typu řidičského průkazu, který již máte. Spojené arabské emiráty mají seznam konkrétních zemí, z nichž držitelé pasů mohou jednoduše převést svou licenci, která nevypršela, na licenci SAE. Vzhledem k tomu, že se tento seznam neustále mění, důrazně doporučujeme zkontrolovat aktuální informace na oficiálních stránkách RTA (Úřad pro silnice a dopravu). Obyvatelé SAE navíc nemohou jezdit po SAE s licencí vydanou v jejich domovské zemi, protože byste mohli riskovat až 3 měsíce ve vězení nebo pokutu až do výše 5 000 AED (1 400 USD).

Obnovení řidičského průkazu

Řidičské průkazy jsou obnovitelné po 10 letech pro státní příslušníky GCC a SAE, zatímco pro všechny ostatní je snížena na 5 let. Obnovení lze provést online ve většině různých emirátů, jen se ujistěte, že předem vyrovnáte všechny své dopravní pokuty. Měsíční pokuta ve výši 10 AED (2,7 USD) bude účtována těm, kteří odloží obnovení řidičského průkazu o více než 1 měsíc.

Aplikace RTA

Chcete-li dokončit několik vozidel a licenčních služeb v Dubaji, majitelé automobilů jednoduše musí použít svůj smartphone nebo notebook. V současné době RTA poskytuje 136 služeb speciálně pro řidiče v Dubaji, které zahrnují studijní a řidičské průkazy, parkovací povolení a mnoho dalších. Pokud jde konkrétně o řidičské průkazy, je možné požádat o nový řidičský průkaz založený na zkouškách, obnovení a mezinárodní řidičský průkaz z telefonu.

První věc, kterou je třeba vědět, je, že jízda ve Spojených arabských emirátech je na pravé straně, což znamená, že řidič musí sedět na levé straně vozidla a na dvouproudé silnici bude řídit na pravé straně.

Řízení se zahraničním řidičským průkazem

Turisté, kteří jsou držiteli řidičských průkazů z určitých zemí, jako jsou GCC, USA, Velká Británie, Malta, Bulharsko, Kanada a další, je mohou používat ve Spojených arabských emirátech. Úplný seznam lze zkontrolovat na oficiálních stránkách RTA. Při pronájmu automobilu se předem poraďte s autopůjčovnou, abyste zjistili, zda je přijata licence vaší domovské země nebo zda potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, abyste mohli řídit ve Spojených arabských emirátech. Jeden může požádat o mezinárodní řidičský průkaz ve své domovské zemi nebo zemi bydliště před cestou.

Poznámka: vozidlo SAE registrované třetí stranou může řídit pouze rezident SAE s platným řidičským průkazem SAE. Osoba s turistickým vízem nemůže řídit soukromé vozidlo ve Spojených arabských emirátech, pokud není blízkým příbuzným majitele. Pokud vzniknou dopravní pokuty, nese právní odpovědnost za jejich zaplacení majitel vozidla.

Výměna zahraničního řidičského průkazu

Jak jsme již zmínili dříve, pokud máte řidičský průkaz vydaný zemí vašeho občanství, v určitých případech je možné jej převést na SAE, aniž byste museli absolvovat jakékoli řidičské lekce. Mezi tyto země patří USA, Velká Británie, Irsko, Francie, Saúdská Arábie, Austrálie a další. Stojí za zmínku, že řidičský průkaz musí být platný nebo do 1 roku od vypršení platnosti a žadatel musí být občanem země, kde byl průkaz registrován. V Dubaji je možné požádat o nový řidičský průkaz na základě výměny starého prostřednictvím aplikace RTA.

Požadované dokumenty

Níže uvádíme seznam potřebné dokumentace k získání licence:

Originál řidičského průkazu zemí výjimky plus kopie

Elektronický protokol o oční zkoušce (lze provést u kteréhokoli optika)

Originál platného průkazu totožnosti Emirates plus kopie

Ověřený překlad licence, pokud originál nebyl v angličtině nebo arabštině

2 pasové fotografie.

NOC od sponzora (pokud to vyžaduje související dopravní oddělení)

Poznámka: V červnu 2020 Dubajský úřad pro silnice a dopravu oznámil, že všichni obyvatelé emirátu mohou otevřít soubor pro získání řidičského průkazu bez nutnosti osvědčení o nevznesení námitek od zaměstnavatele.

Servisní poplatky

Servisní poplatky lze očekávat následovně:

Otevření souboru – 200 AED (55 USD)

Vydání licence – 600 AED (165 USD)

Příručka – AED 50 (USD 14)

Poplatky za znalosti a inovace – 20 AED (5,5 USD)

Licence je zpravidla žádána a zpracována ve stejný den, což znamená, že obdržíte zcela novou licenci SAE během několika hodin od odeslání vašich dokumentů.

Postup krok za krokem

Po předložení požadovaných dokumentů v servisním středisku jsou kroky:

Pravost řidičského průkazu je ověřena

Soubor provozu se otevře v případě, že klient podává žádost poprvé

Zákazník hradí výše uvedené poplatky v centru

Elektronická kopie účtenky je zaslána e-mailem a textová zpráva na kontaktní údaje poskytnuté zákazníkem

Na registrované telefonní číslo je odeslána zpráva s odkazem na stažení kopie potvrzení transakce

Po vydání a vytištění získá zákazník řidičský průkaz SAE

Získání nového řidičského průkazu SAE

Pokud nejste rezidentem osvobozených zemí, musíte dokončit několik dalších kroků, abyste získali řidičský průkaz SAE. Musíte:

Být rezidentem nebo občanem Spojených arabských emirátů

Být zdravotně způsobilý (zahrnuje oční test)

Být starší 17 let a 6 měsíců

Zapojte se do školicího a kvalifikačního programu nabízeného schváleným řidičským institutem

Složit teoretické a praktické testy

Poznámka: Seznam autorizovaných řidičských institutů lze nalézt na oficiálních stránkách vládního portálu Spojených arabských emirátů. Náklady na jejich služby činí minimálně 2 500 AED (680 USD).

Potřebné dokumenty a poplatky

Dokumenty potřebné k otevření dopravního souboru jsou následující:

Kopie stránky pasu a pobytového víza

Kopie a originál Emirates ID

2 pasové fotografie

Protokol o oční zkoušce

Dopis bez námitek (NOC) od sponzora (je-li požadován)

Budete muset zaplatit servisní poplatky, včetně 200 AED (55 USD) na testovacích poplatcích a 20 AED (5,5 USD) na poplatcích za znalosti a inovace. Počet lekcí, které musíte absolvovat, velmi závisí na vašich předchozích zkušenostech s řízením. Řidiči, kteří nemají žádnou licenci z žádné země, se zpravidla musí zaregistrovat na 20 lekcí (10 x 2 hodiny).

Testy během zkoušky

Při podání žádosti o řidičský průkaz jsou celkem 4 testy:

Teoretický test. To je dokončeno na počítači před závěrečným testem na silnici. Zkoumá vaše chápání dopravních předpisů, bezpečnostních postupů a vnímání rizik řízení. Obvykle se skládá z 35 otázek s možností výběru z několika možností a provádí se ve zvoleném řidičském institutu.

Parkovací test. To se provádí v areálu autoškoly. Budete testováni v úhlovém parkování, garážovém parkování, paralelním parkování, nouzovém zastavení a parkování na svahu / kopci.

Hodnotící test. V podstatě se jedná o falešný test silniční zkoušky. Váš instruktor vám poradí s nejlepším termínem pro rezervaci hodnocení a umožní jim zvážit, kdy si můžete rezervovat test na silnici. V této fázi budete mít pouze 10 minut na to, abyste ukázali své řidičské znalosti.

Silniční jízdní zkouška. Neexistují žádná přísná omezení trvání tohoto testu, protože může trvat několik minut až půl hodiny. V určený den zkoušky musíte přijít se souborem řízení, který se skládá ze 2 pasových fotografií a platby za silniční test. Mějte na paměti, že v některých případech můžete jezdit ve stejném autě jako ostatní řidiči, kteří také absolvují test.

Po dokončení silničního testu obdržíte výsledky ihned po návratu do centra jízdy. V případě neúspěšného pokusu budete muset absolvovat dalších 7 tříd, než budete moci zajistit další silniční test. Pokud projdete, examinátor vám poskytne schvalovací dokument, který musí být předložen na přepážce průkazu, stejně jako váš průkaz totožnosti společnosti Emirates a poplatek za řidičský průkaz. Váš zbrusu nový řidičský průkaz SAE bude vydán tehdy a tam a bude platný po dobu 2 let pro místní občany, státní příslušníky GCC a všechny ostatní národnosti.

 

Shrnutí:

Řízení v opilosti nebo narkotik ve Spojených arabských emirátech může vést k vězení, značné pokutě a 24 černým bodům. Navzdory přísným dopravním předpisům mají místní obyvatelé ve Spojených arabských emirátech nevyzpytatelné způsoby jízdy.

Ačkoli minimální věk pro řízení je 18 let, lze požádat o řidičský průkaz půl roku před dosažením požadovaného věku.

Obyvatelé SAE musí mít řidičský průkaz SAE a nesmějí používat dokument své domovské země.

Osobám s turistickými vízy je povoleno řídit automobily registrované pod jejich blízkými příbuznými ve Spojených arabských emirátech.

Tyto stránky využívají cookies
Cookies používáme, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek, tím pádem co nejlepší zkušenost při návštěvě. Svá nastavení cookies můžete později kdykoliv změnit. Další informace o Cookies
Nastavení
Na této stránce můžete nastavit souhlas pro jednotlivé účely generování a využívání souborů cookies. Další informace o Cookies
Zajišťují, že tyto stránky fungují správně a bezpečně na všech zařízeních.
Analytické cookies nám pomáhají sledovat návštěvnost a informovat o tom, jak návštěvníci využívají tuto webovou stránku v průběhu jejich návštěvy.