Bankovní systém v Dubaji
Výhody bankovního systému Spojených arabských emirátů

Služby poskytované bankami Spojených arabských emirátů jsou vysoce hodnoceny na mezinárodní finanční scéně. S nejmocnější a nejpokročilejší bankovní infrastrukturou na Středním východě, s vestavěnými procesy, Dubaj se může dokonce srovnávat s dlouho zavedenými finančními centry, jako je Singapur, Švýcarsko a Hongkong. Bankovní systém Spojených arabských emirátů, podporovaný vyváženou státní ekonomikou, zajišťuje volné plovoucí kapitálové zatížení, vysokou úroveň důvěrnosti a nízkou míru plateb za bankovní zpracování. A co víc, přeshraniční investice jsou klíčovou prioritní oblastí pro vládu Spojených arabských emirátů, a proto je bankovní politika příznivá pro cizince z hlediska transparentnosti, spolehlivosti a přímočarosti.

Je důležité vědět, že stát aktivně podporuje boj proti praní špinavých peněz a všechny jeho banky mají vysoké záznamy. Emirátské banky investují do zdravých aktiv, která zaručují stabilní výnosy.

Bankovní sektor v Dubaji je reprezentován širokou škálou místních soukromých a státních bank, poboček mezinárodních bank a zastoupení. Místní zařízení, jako je Mashreq Bank, Noor Bank, Emirates NBD nebo mezinárodní Standard Chartered, nabízejí působivou výhodu oproti bankám mimo Spojené arabské emiráty. To zahrnuje adekvátní požadavky na dokumenty, vysokou kvalitu služeb a pokročilé internetové bankovnictví.

Soukromá osoba se může rozhodnout pro běžný, spořicí nebo investiční účet v bankách v Dubaji. Jedná se o nejoblíbenější a nejžádanější typy účtů mezi expaty a nerezidenty. Charakteristiky každého typu účtu jsou určeny jeho označením. Podmínky minimálního vkladu, období, zvláštních výhod, sazeb a výhod liší od banky k bance.

Zahraniční vkladatelé, kteří mají zájem o exkluzivní podmínky s bankou, mohou zvážit členství v prioritním bankovnictví, které otevírá řadu privilegií: osobní manažer, preferenční směnárna, půjčka až do výše 1 milionu AED s konkurenčními sazbami, bezplatný výběr peněz z bankomatu po celém světě a další. Například Standard Chartered nabízí tuto službu pro běžné a spořicí účty, termínované vklady a investice s průměrným měsíčním zůstatkem nejméně 100 000 USD nebo ekvivalentem jakékoli jiné měny (na jednom nebo všech účtech).

Většina bank v Emirátech, v Dubaji, umožňuje nerezidentům nebo turistům otevřít spořicí účty spíše než běžné. Faktem je, že k otevření běžného účtu musí občan poskytnout řadu dokumentů potvrzujících jejich status rezidenta, o kterých si můžete přečíst dále v textu.

Otevření bankovního účtu v Dubaji pro nerezidenty a expaty

Bankovní účet základním finančním nástrojem jak pro soukromé osoby, tak pro korporace. Mnoho lidí, kteří se právě přestěhovali do Dubaje, čelí nutnosti zřídit účet pro každodenní potřeby, pro úsporné nebo investiční účely a samozřejmě tak, aby jejich plat mohl být uložen. Pokud jde o korporace, je prostě nemožné podnikat legálně bez bankovního účtu. Láká důvěryhodnost bankovního systému Spojených arabských emirátů, stále více zahraničních podnikatelů a jednotlivců provádí své peněžní vklady u bank SAE, ale ne každý zná zvláštnosti.

Zákony ve Spojených arabských emirátech umožňují otevírání účtů buď pro rezidenty nebo nerezidenty, i když s vážnými omezeními pro druhé. Obě kategorie mohou používat účty pro osobní účely a také umožňují společnostem provozovat mezinárodní nebo místní podnikání. Majitelé podniků, podnikatelé nebo všichni, kteří mají v úmyslu získat dividendy, by se měli rozhodnout pro firemní účty. Vzhledem k tomu, že osobní účty používané pro podnikání nejsou povoleny, měly by zřídit a zaregistrovat právnickou osobu a otevřít předmětný účet po dokončení procesu.

Běžné účty se používají k vypořádání každodenních převodů peněz a plateb, včetně přijímání platu. Kromě toho jsou běžné účty užitečné při vypořádání plateb účtů dewa, Saliku, dopravních pokut a dobíjení vaší NOL karty. Běžné účty mohou být k dispozici ve více měnách, jako je AED, USD, GBP a Euro, i když se tyto možnosti liší od banky k bance. Minimální počáteční zůstatek požadovaný bankami začíná od 3 000 AED (820 USD).

Jakmile si otevřete běžný účet, budete mít k dispozici tyto služby:

Šeková knížka zdarma

Měsíční elektronické výpisy

Telefonní bankovnictví

Debetní a kreditní karty

Osobní půjčky

Převod finančních prostředků

Některé banky mohou poskytovat úrokové sazby na speciálních běžných účtech: například Emirates NBD nabízí sazby až do výše 0,10 %, které se počítají z denního konečného zůstatku.

Kreditní nebo platební karty Visa a MasterCard mohou být také vydány, pokud o to klient požádá, ačkoli tyto karty mají obvykle výdajové limity a vyžadují samostatnou koordinaci s poskytovatelem.

Tento typ účtu je rozdělen na standardní a běžný účet s dalšími výhodami. Ten znamená různé propagační akce (slevy na stravování, nakupování), cestovní pojištění a tak dále. Každá banka si vytvoří svůj vlastní balíček speciálních privilegií.

Je důležité, aby cizinci věděli, že SAE dodržuje FATCA, CRS a podílí se na automatické výměně informací AEOI. To znamená, že pokud je vaše banka uvedena v seznamu, vaše údaje budou automaticky sdíleny s daňovými úřady země, ve které máte bydliště. Pokud neplánujete získat Emirates ID, budete velmi omezeni v typech účtů a přístupu k bankovním produktům, které budete mít k dispozici. Zajímavé je, že i nerezidentní účet je navržen tak, aby podporoval osoby, které právě zahájily proces žádosti o vízum nebo pobyt.

K dnešnímu dni si nerezident může otevřít osobní spořicí účet, pokud se s bankou dohodne na investování určitého množství finančních prostředků do akcií, dluhopisů a jiných finančních nástrojů. Banka tak otevře spořicí účet pro jednotlivce na základě investiční dohody.

Po otevření spořicího účtu obdrží nerezidenti debetní karty pro výběr a vklad finančních prostředků prostřednictvím bankomatů. Kromě toho mají jejich zákazníci také přístup k online bankovnictví. Tyto účty jsou obecně nabízeny ve více měnách, což je výhodné pro cizince, kteří potřebují vyměnit AED za USD, GBP atd. Debetní karta je však přiřazena pouze k účtu AED.

Banky zpravidla ukládají určité požadavky na spořicí účty držené nerezidenty. Za prvé, fyzická přítomnost žadatele je povinná. Za druhé, je nutné udržovat určitý zůstatek na účtu. Někteří poskytovatelé definují maximální částku, kterou může držitel vložit na účet současně bez potvrzení jeho zdroje. Pro srovnání, ADIB vyžaduje 20 000 USD, jiné banky mohou nařídit vyšší částky. Šeková knížka není k dispozici pro nerezidenty.

 

Spořicí účty:

Spořicí účty jsou určeny k akumulaci peněz a generování určitých dividend. Tento typ osobního účtu je obzvláště populární jak mezi občany, tak mezi expaty a cizinci, protože tato finanční možnost je vhodná pro úsporu buď měsíční nebo jednorázové částky pro velké nákupy, jako je auto, vzdělání nebo bydlení. Majitel účtu má omezený přístup k finančním prostředkům, omezený samostatně v rámci každého balíčku. Některé banky nevydávají debetní karty a šekové knížky, aby tyto peníze zůstaly v bezpečí. Jednou z nejoblíbenějších nabídek pro spořicí účty je Účet Dubai Smart Saver od Emirates NBD, který zahrnuje právě toto schéma: převádíte prostředky online nebo prostřednictvím bankomatů a můžete získat až 1,25% na úrokových sazbách p.a. a nemáte žádné prostředky k výběru peněz dříve.

Úrokové sazby z úspor jsou vyšší než na běžných účtech a trendem je, že čím déle má držitel peníze na účtu, tím vyšší je úroková sazba. Dlouhá doba trvání je vnímána jako přesahující 6 měsíců až několik let. Například vklad Steady Saver společnosti Emirates NBD vám umožňuje získat až 3 % ze zůstatku zaplaceného při splatnosti účtu. Důležitý dodatek: minimální zůstatek potřebný k vedení účtu bude 10 000 AED.

Obecně platí, že úrokové sazby z úspor se pohybují v rozmezí 0,20% -1,75%. Sazby jsou rozděleny na pevné nebo variabilní a úroky budou vypočteny z denního konečného zůstatku. Tyto účty mohou být vedeny v AED, USD, GBP, stejně jako EUR.

Jiné banky však mohou nabízet různé možnosti balíčku. Spořicí účet United Arab Bank Ultra umožňuje neomezené výběry a nabízí bezplatné debetní karty, ale zároveň jsou na zůstatku účtu získány úroky. Je tedy nezbytné udržet zůstatek vysoký, aby bylo možné získat nejvyšší možný úrok z nabízené sazby. Mějte na paměti, že minimální zůstatek by neměl zaostávat za určitým limitem uvedeným v bankovních podmínkách.

Za zmínku stojí také to, že pro spořicí účet neexistuje žádné věkové omezení. To znamená, že rodiče / opatrovníci mohou tyto účty otevřít jménem nezletilých a kontrolovat všechny transakce na účtu, dokud dítě nedosáhne 18 let.

Otevření bankovního účtu: Krok za krokem

Vzhledem k tomu, že expati zabírají významnou část dubajské populace, existují zavedené cesty pro cizince k otevření účtů v místních bankách. Navzdory rozsáhlé potřebné dokumentaci a poměrně vysokým požadavkům na příjem je to stále poměrně jednoduchý proces.

Požadavky a dokumenty

Není žádným tajemstvím, že bankovní standardy ve Spojených arabských emirátech jsou na stejné úrovni s mezinárodními požadavky a každým rokem se zvyšují. Jednotlivec, který se rozhodne pro osobní nebo firemní účet, by měl být připraven na to, že banky důkladně prozkoumají své osobní zázemí spolu s profesní činností a zdroji příjmů a / nebo dividend. To je důvod, proč je důležité získat pomoc finančního poradce a udělat si domácí úkol správně.

Jak již bylo uvedeno, občan téměř jakékoli země má právo zřídit si účet v bance Spojených arabských emirátů. Rozsah dokumentů a požadavků se liší v závislosti na finančním typu postavení žadatele a typu účtu, který má být otevřen.

Níže uvádíme nejčastější dokumenty požadované pro obyvatele Spojených arabských emirátů:

Originální pas plus několik kopií navíc

Průkaz totožnosti emirates nebo kopie registračního formuláře Emirates ID, pokud ještě nebyl vydán

Vízum k pobytu ve Spojených arabských

Rozsáhlý životopisný dopis s podrobnými informacemi o místech zaměstnání, kariérním postupu atd.

Výpis z účtu za 3-6 měsíců, napsaný v angličtině

Platový certifikát (získaný od personálního oddělení zaměstnavatele)

Doklad o bydlišti: kopie nájemní smlouvy, účtu za služby atd.

Nerezidenti žádající o spořicí účet by se měli připravit na předložení:

Kopie pasu se vstupní stránkou SAE

Doporučující dopis od banky země původu nebo jiné země, kde je veden osobní účet

Životopis zahrnující pracovní zkušenosti, destinace, podnikatelské aktivity za posledních 7 let

Rozsáhlé bankovní výpisy za posledních šest měsíců s jasným rozlišením zdrojů příchozích peněžních toků

Informace o zdroji příjmů

Vzhledem k tomu, že oficiálním jazykem toku papíru ve Spojených arabských emirátech je angličtina, dbejte na to, aby všechny dokumenty byly napsány nebo přeloženy odpovídajícím způsobem. Musíte být osobně přítomni v bance pouze při otevírání účtu (můžete přijít do Spojených arabských emirátů na turistické vízum) a poté můžete provádět všechny transakce na dálku prostřednictvím služby internetového bankovnictví nebo telefonicky kontaktovat svého osobního bankovního manažera.

Důležité: když se připravujete na žádost o otevření účtu, mějte na paměti, že existují určité body, které banky Spojených arabských emirátů zacházejí negativně. Například nejsou loajální k zemím, kde v současné době probíhají ozbrojené konflikty. Tyto bankovní převody jsou zcela blokovány. Emirátské banky také stále nespolupracují s íránskými podniky a íránskými státními příslušníky. Kromě toho jsou při jednání s americkými společnostmi vyžadovány další zprávy. Operace se státy, které jsou uvedeny na sankčním seznamu: Sýrie, Afghánistán, Kuba, Severní Korea atd., jsou považovány za obzvláště úzkostlivé.

Procedura

Postup otevření účtu zahrnuje následující kroky:

Definujte, která banka vyhovuje vašim osobním potřebám nebo obchodnímu modelu jako entitě. Bylo by moudré, kdybyste to udělali s pomocí odborného finančního poradce

Navštivte některou z poboček banky nebo zanechte zprávu na webových stránkách a požádejte zástupce banky, aby vás kontaktoval

Jak krajané, tak nerezidenti musí být fyzicky přítomni po předložení dokumentů. Všimněte si, že cizinci nemohou požádat o otevření účtu bez právního zástupce, jako je makléř nebo poradce. Jejich posláním je pomoci vám pochopit požadavky a odpovídajícím způsobem předložit dokumenty. V některých případech je možné využít finančního poradce nebo plnou moc k otevření účtu na dálku

Zpracování trvá minimálně jeden týden (v závislosti na typu účtu), v této lhůtě bude oddělení vnitřní kontroly klást otázky a zkoumat žadatele. Na druhou stranu banka může vaši žádost zamítnout, pokud požadované dokumenty nejsou úplné nebo jsou dokumenty vyplněny nesprávně. Pokud máte bankovního poradce, bude tato možnost vyloučena

V případě schváleného výsledku navštíví žadatel banku ještě jednou nebo ještě dvakrát, aby aktivoval vzdálený přístup k účtu mluvícímu zařízení.

Otevření účtu u bank Spojených arabských emirátů bude trvat celkem 1-3 týdny. Doba zpracování opravdu závisí na tom, jak dobře jste se na aplikaci připravili.

O offshore bankovním účtu

Offshore účty v Dubaji jsou populární, pokud jde o nejvyšší úroveň zabezpečení a soukromí, transparentní jurisdikce a lepší předpisy, než mohou poskytnout některé jiné země. Z tohoto důvodu si mnoho soukromých osob a společností vybírá dubajské banky jako nejlepší místo pro správu osobních aktiv a ochranu firemního kapitálu.

Před otevřením podnikového offshore účtu by měla být právnická osoba zřízena v rámci určené jurisdikce. V Dubaji lze offshore zaregistrovat ve svobodné zóně Jebel Ali. A co víc, budete muset kontaktovat registračního agenta, abyste provedli postup. Je nemožné otevřít offshore na dálku, protože všechny banky trvají na fyzické přítomnosti zakladatelů při podání žádosti. Seznam potřebných dokumentů je velmi rozsáhlý a zahrnuje osobní údaje zakladatele a finanční a registrační dokumenty společnosti. Hodnota všech nákladů pro zakladatele se pohybuje mezi 3 670-11 020 AED (1 000-3 000 USD).

Poznámka: Offshore aktivity ve Spojených arabských emirátech budou omezeny. Jednotlivec také nemůže získat pobytové vízum a nebude moci využít status daňového rezidenta země atd.Pouze několik bank nabízí nerezidentům otevření offshore bankovních účtů, obvykle pouze pro investiční zákazníky.

O firemním účtu

Pokud vlastníte jakýkoli typ právnické osoby, jako je LLC, Free Zone nebo Offshore, nebo registrovanou pobočku ve Spojených arabských emirátech, můžete vždy požádat místní banky o otevření firemního účtu. Velkou výhodou otevření účtu ve Spojených arabských emirátech je, že firemní bankovní účty jsou osvobozeny od daně, což nepochybně přitahuje zahraniční podnikatele do země.

Pro zaměstnance jsou otevřeny placené běžné nebo spořicí účty, což znamená, že každý měsíc bude na účet vložena určitá částka. Pro každodenní finanční transakce může společnost otevřít běžný účet. Hlavní firemní účet je veden v dirhamech, nicméně některé banky poskytují možnost mít až dva další podúčty v dolarech a eurech.

Každý poskytovatel soukromě definuje minimální částku průměrného denního nebo měsíčního zůstatku a nabízí několik kategorií: Nízká, Střední a Vysoká, s minimálním zůstatkem 37 000 AED (10 100 USD) až 550 000 AED (150 000 USD). Ve vztahu k uspořádání, které si vyberete, obdrží klient od banky balíček oprávnění. Například osobní manažer, snížené úrokové sazby z transakcí, schopnost vyjednávat o směnných kurzech měn a mnoho dalšího.

Poznámka: Bankovní sankce za nedodržení základní částky na firemním účtu se pohybují v rozmezí 100-200 USD.

Požadované dokumenty pro právnickou osobu by měly obsahovat:

Kompletní historie osobních dokumentů zakladatele a všech zákonných záznamů + licence

Profil společnosti – rozsáhlý a podrobný podnikatelský plán, který by měl zobrazovat okruh dodavatelů a zákazníků s adresami, logistickým schématem, předpokládaným obratem v 1., 2. a 3. roce. Bankovní výpis, který musí odrážet zdroj příjmů (plat, dividendy). Na základě těchto údajů banka pochopí, zda jsou objemy přílivu dostatečně vysoké, aby pokryly provozní náklady a udržely minimální zůstatek na účtu.

Chcete-li minimalizovat čas a úsilí při otevírání účtů a řídit proces správným směrem od samého začátku, je vhodné zvážit následující: místo registrace společnosti a typ licence.

 

Tyto stránky využívají cookies
Cookies používáme, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek, tím pádem co nejlepší zkušenost při návštěvě. Svá nastavení cookies můžete později kdykoliv změnit. Další informace o Cookies
Nastavení
Na této stránce můžete nastavit souhlas pro jednotlivé účely generování a využívání souborů cookies. Další informace o Cookies
Zajišťují, že tyto stránky fungují správně a bezpečně na všech zařízeních.
Analytické cookies nám pomáhají sledovat návštěvnost a informovat o tom, jak návštěvníci využívají tuto webovou stránku v průběhu jejich návštěvy.