Ostrov Sardinie, italsky Sardegna je zcela autonomním regionem Italské republiky a má speciální statut. Se svojí rozlohou 24.090 km2 je druhým největším ostrovem nejen Itálie, ale i celého Středozemního moře, a řadí se tak za Sicílii, která je o 1.620 km2 větší. Je vzdálená téměř stejně jak od italské pevniny, tak od afrického Tuniska, ležícího 210 km za průlivem Canale di Sardegna. Nejblíže má ovšem Sardinie ke Francii, jelikož Bonifacio, nejjižnější město francouzského ostrova Korsika, se nachází pouhých 15 km od sardských břehů.
Sardinie je většinou hornatá či kopcovitá, nejvyšší horu Punta La Marmora (1.834 m) najdete v srdci ostrova v pohoří Gennargentu. Necelých 20% povrchu připadá na nížiny, největší z nich Campidano se rozprostírá na jihu. Řeky mají spíše charakter bystřin a nejdůležitější z nich jsou přehrazeny vodními nádržemi, které vytvářejí rozlehlé sladkovodní plochy sloužící k zavlažování, jako zdroj pitné vody a rovněž na nich byly vybudovány vodní elektrárny.
Délka pobřeží ostrova dosahuje celkově až 2.400 km, většinou se jedná o útesy se zálivy, největší z nich jsou na severu záliv Golfo dell´Asinara, na východě Golfo di Orosei, na jihu Golfo di Cagliari a na západě Golfo di Oristano. Sardinie je zároveň obklopena množstvím ostrovů a ostrůvků, z nichž mnohé byly uznány za národní parky. Nejvýznamnější jsou Asinara na severozápadě, San Pietro s Sant´Antioco na jihu. Tavolara a souostroví Arcipelago della Maddalena na severovýchodě. Sardinie je nejobdivovanější pro své moře, které je až neskutečně průzračné, hrající celou škálou modré až zelené barvy.
Chcete-li si přivézt ze Sardinie nějaký typický dárek, nevynechejte originální výrobky sardského řemeslnictví, především tkalcovství koberců (tappeti sardi), řezbářství, šperkařství (filigrán, šperky z červeného korálu, ručně vyráběný prsten Fede Sarda), výrobky z korku, nebo sardské nože (coltelli sardi).
Sardinie se může pochlubit výbornými klimatickými podmínkami subtropického podnebí. Návštěvníky místních pláží zajisté potěší, že na ostrově je až 300 slunečných dní v roce a moře zůstává teplé až do začátku podzimu. Období dešťů přichází na konci podzimu a trvá celou zimu. Pro většinu ostrova je typické středozemní klima vyjma některých oblastí ve vnitrozemí, kde je podnebí poněkud drsnější. Většina obyvatel žije při pobřeží, jehož klima je charakterizované mírnou zimou a horkým suchým létem. Nízká vlhkost vzduchu, absence dusna a větrnost činí i teploty mezi 35 až 40°C poměrně příjemnými.
Především z důvodu vysokého počtu slunečných dnů jsou investice do nemovitostí na Sardinii pro Čechy velice vyhledávané a získávají na oblibě.